Milyen típusú emberekből lehetnek cukorbetegek? – a cukorbetegség lelki okai

A cukorbetegség sok esetben nemcsak a genetika, a helytelen táplálkozás vagy az ülő életmód következménye. Gyakran mélyebb lelki tényezők húzódnak meg mögötte, amelyek tudat alatt hosszú időn keresztül fennállnak, és a test végül jelez a fizikai tünetekkel. De milyen érzelmi mintákat hordozhatnak magukban azok, akik hajlamosak a cukorbetegségre? Mik lehetnek a cukorbetegség lelki okai?

NATUR-L

A germán és kínai medicína azt tanítja, hogy az embert teljes valójában, testével, lelkével, gondolatvilágával együtt kell vizsgálni. Gondolataink, érzelmeink hatással vannak testünk egészségére és fordítva.

Nézzük, mik a cukorbetegség lelki okai, milyen gondolatminták jelentkezhetnek a testben cukorbetegség formájában!

1. Azok, akik folyamatosan igyekeznek mindent kontrollálni

Sok cukorbeteg ember gyakran úgy érzi, hogy mindent és mindenkit kontrollálni kell maga körül. A háttérben gyakran olyan félelem áll, hogy ha az irányítást elengednék, minden szétesne. Ez a belső késztetés – a “mindent irányítanom kell” érzése – megterhelheti a szervezetet, hiszen ez a folyamatos éberség sok energiát emészt fel. A vércukorszint szabályozása hasonló belső kontrollmechanizmust tükröz, hiszen folyamatos figyelmet és beavatkozást igényel. Az a belső feszültség, amelyet a folyamatos kontroll iránti vágy generál, hosszú távon kimerítheti a szervezetet és hozzájárulhat a cukoranyagcsere zavarához.

2. Azok, akik nehezen engednek be szeretetet és törődést

Sok cukorbetegséggel élő ember számára nehézséget jelent, hogy elfogadja a szeretetet, törődést, vagy akár dicséretet. Gyakran van egy belső hang, amely azt sugallja, hogy nem elég értékesek ahhoz, hogy feltétel nélkül elfogadják őket. Ez az önértékelési probléma sokszor a gyerekkori tapasztalatokból eredhet, ahol nem kapták meg a szükséges biztonságot, szeretetet vagy elismerést. Az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség fizikai szinten ugyanazt az elutasító, “távol tartó” hozzáállást tükrözheti, mint ahogyan ezek az emberek sokszor távol tartják maguktól az érzelmi közelséget.

3. Azok, akik folyamatosan mások szükségleteit helyezik előtérbe

Sok cukorbeteg ember folyamatosan másokat helyez maga elé, és a saját igényeit háttérbe szorítja. Ez az önzetlen gondoskodás bizonyos mértékig pozitív, de ha túlzásokba esik, könnyen vezethet kiégéshez. A cukorbetegség gyakran egy „stop” jelzésként jelenik meg, amely azt jelzi, hogy ideje saját magunkkal is foglalkozni. Ez a betegség egyfajta figyelmeztetés lehet arra, hogy a saját egészségünk és boldogságunk ugyanúgy fontos, mint másoké. 

4. Azok, akik túlságosan önállók és nehezen kérnek segítséget

A cukorbetegséggel élők között gyakran találunk olyan embereket, akik túlságosan önállóak, és úgy érzik, hogy a problémáikat csak saját maguk oldhatják meg. Ez a hozzáállás sokszor abból fakad, hogy az életük során nem mindig kaptak támogatást vagy biztatást. Az önállóság ilyen túlzott formája azonban egyfajta belső feszültséghez vezethet, hiszen az élet természetes része, hogy másokra is támaszkodhatunk. A cukorbetegség egyfajta “figyelmeztetés” lehet arra, hogy megtanuljuk elfogadni mások segítségét, mert a test önmagában nem tudja ellátni a szükséges feladatokat.

5. Azok, akik az élet édességét nehezen élik meg

A cukorbetegség hátterében gyakran húzódik meg az élet „édességének” hiánya. Sok cukorbeteg ember nem talál valódi örömet a mindennapokban, mintha az élet öröme számukra elérhetetlen vagy tiltott lenne. Ez a lelki állapot egyfajta “belső tiltás”, ami azt mondja: „nem élvezhetem az életet, nem jár nekem az öröm.”

Az élet édességétől való távolmaradás egy idő után kivetülhet a táplálkozásra is, hiszen a cukor és a vércukorszint körüli küzdelem gyakran párhuzamos a belső örömérzettel. 

Mit tehetünk az egészségünkért?

A holisztikus megközelítés előnye, hogy nem áldozatként állítja be a beteget. Nem áldozatai vagyunk egy minket ért állapotnak, hanem aktív cselekvői. Tudatossággal, szembenézéssel, személyiségfejlesztéssel a betegségeink gyógyításában is aktív résztvevők lehetünk. 

Emellett persze rendkívül fontos a test szintjén is megadni azt, amit állapotunk megkövetel – betartani az egyébként mindenki számára jóval egészségesebb étrendet. A cukorbeteg étrendet nem szabad büntetésként megélni. Ez inkább egy jó lehetőség arra, hogy egészségesebben éljünk, tudatosabban táplálkozzunk, fogyjunk. 

mi az a béta glükán?

További alternatívák a vércukorszint szabályozására

A lelki egyensúly elérése, a helyes étrend és a rendszeres mozgás beiktatása mellett természetes étrendkiegészítőkkel is sokat tehetünk a helyes vércukorszint beállításáért. 

A gyógynövények közül a kurkuma, fahéj és görögszéna jár élen a vércukorszint szabályozásában.

Ami viszont igazán nagy változást tud hozni, az a gyógygombák közt keresendő. 

Szinte minden gyógygomba segít a vércukorszint egyensúlyán, hiszen az egyik kulcs a béta-glükán.

A  béta-glükán egy oldható rost, amely lassítja a szénhidrátok felszívódását a bélben, így megakadályozza a vércukorszint hirtelen emelkedését étkezés után. Ez a rost támogatja az inzulinérzékenységet is, ami hosszú távon hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához.

Mégis, van egy gyógygomba fajta, amiről elmondhatjuk, hogy a vércukor problémákra “specializálódott”. Ez a gyapjas tintagomba. Amellett, hogy lassítja a cukor véráramba kerülését, és érzékenyíti a sejteket az inzulin hatékony felvételére, védi a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit is. Ezzel a hármas funckióval teljeskörű segítséget nyújthat inzulinreziszencia vagy 2-es típusú cukorbetegség esetén. 

November 14. Diabétesz Világnap!

Ebből az alkalomból novemberben kedvezményesen próbálhatja ki Ön is a tintagombát. Nézze meg ajánlatunkat az alábbi képre kattintva! 👇

2023 © Natur-L | Minden jog fenntartva

A szöveg nem másolható!