mentalis egeszseg

Mentális egészség megőrzése: Hogyan vegyük kezünkbe a sorsunkat? – I. rész

Október 10. a Mentális Egészség Világnapja!

Ebből az alkalomból fogadja szeretettel 3 részes cikk sorozatunkat, ahol a mentális egészséghez vezető út minden állomását végigvesszük a hozzáállástól kezdve a táplálkozáson át, a társas kapcsolatok és a gyógynövények erejéig!

NATUR-L

Mentális egészségünk gondozása nemcsak az életminőségünk javítása érdekében fontos, hanem azért is, mert alapja minden sikeres és boldog életnek. Ahogyan sok inspiráló gondolkodó tanítja, az, hogy hogyan éljük meg az életünket, nagyban függ attól, hogy milyen gondolatokkal és hozzáállással tekintünk a világra.

A jó hír az, hogy sokkal nagyobb hatalmunk van a saját mentális és fizikai jóllétünk felett, mint azt korábban gondoltuk. A kulcs? Tudatosság, pozitív gondolkodás és a mindennapi életünk aktív alakítása.

menopauza megoldás

A gondolatok ereje: A sorsod a kezedben van

A gondolataink nem csupán passzív megfigyelők a fejünkben; valójában ők alakítják a valóságunkat. Louise Hay egyik leghíresebb gondolata így szól: „Amit gondolsz, azzá válsz. Amit érzel, azt vonzod. Amit elképzelsz, azt megteremted.” Ez az üzenet arra emlékeztet bennünket, hogy a gondolataink alakítják a világunkat. Ez az elv különösen igaz az egészségre és a közérzetre.

Ha folyamatosan negatív gondolatokkal tápláljuk magunkat – például arra összpontosítunk, hogy mi minden rossz történhet, vagy arra gondolunk, hogy „úgyis meg fogok betegedni” –, ezek a gondolatok képesek valósággá válni. Testünk követi elménk irányítását.

konkrét példa

Gondoljunk csak arra, hogy valaki állandóan panaszkodik az egészségi állapotáról. Ha valaki folyamatosan azt ismétli magában: „Állandóan beteg vagyok” ”Jaj, de rosszul vagyok.” ”Jaj, de fáj a …” akkor az elme gyakran ezt a meggyőződést erősíti. A fájdalomra koncentrálva az válik az egyetlen valósággá.

Az agyunk ugyanis úgy van beprogramozva, hogy a meggyőződéseinket visszaigazolja. De ha ugyanaz az ember elkezd pozitív állításokat ismételni – például „Egészséges vagyok és erős” “Napról napra egyre jobban érzem magam” –, akkor az elme lassan átalakítja a belső valóságot, és az egészségi állapota is javulhat.

Ez nem azt jelenti, hogy a gondolataink varázsütésre minden problémát megoldanak, de hatalmas befolyással bírnak a közérzetünkre és a tetteinkre. A pozitív gondolkodás a cselekedeteinket is pozitív irányba tereli, és ezáltal jobban megbirkózunk a kihívásokkal.

Hogyan gondolkodunk másokról és környezetünkről?

Nemcsak az egészségi állapotunkra, hanem a körülöttünk lévő emberekre és a világra vetített gondolataink is formálják a valóságunkat. Ha a világot ellenséges helynek látjuk, ahol az emberek rosszindulatúak, akkor ezek a gondolatok befolyásolják az interakcióinkat és a mentális egészségünket is, valamint valóban a rosszindulatot vonzzuk be az életünkbe és csak ezt vesszük észre. Aki boldog és kiegyensúlyozott, az ugyanabban a világban, országban, városban, sőt lehet, hogy ugyanabban a házban lakik, mint aki keserű, a különbség nagyon sokszor csupán annyi, hogy mit vár az embertársaitól. Aki jót, az a jót kapja, aki a rosszat feltételezi, annak sajnos sokszor valóban a rossz jut.

Példa: Ha valaki folyamatosan azt gondolja másokról, hogy kritikusak, rosszindulatúak, akkor ennek megfelelően fog reagálni. Elkerüli a társas kapcsolatokat, és az önbecsülése is csökkenhet. De ha megváltoztatja a hozzáállását, és nyitottabban, bizalommal közeledik az emberekhez, azt fogja észrevenni, hogy több pozitív visszajelzést kap, és az interakciói is jobbá válnak. A lényeg a változásra való képesség, és hogy mindez a saját döntésünktől függ.

“Mától nyitottabb és barátságosabb vagyok. Mindennap egyre kedvesebb és barátságosabb vagyok.  Meglátom a jót magam körül és én is a legjobbat érdemlem.” Ezek a megerősítések egészen más szinezetet tudnak adni a mindennapjainknak. 

“A boldog emberek nem feltétlenül élnek könnyebb életet. Ők azok, akik jobban tudják kezelni a nehézségeket.”
– Barbara De Angelis

Mielőtt legyintene egyet, mondván, hogyha ez ilyen egyszerű, mindenki egészséges lenne és boldog…figyelje a saját gondolatait 10-15 percig vagy 1 órán át…valóban kizárólag pozitív, építő, kedves, vidám gondolatai vannak önmagával, a környezetével, a világgal kapcsolatban? Valóban olyan könnyű fenntartani a pozitív gondolkodást egy egész napon keresztül? Ugye, hogy nem is olyan egyszerű? 😉 

Ha Önt is érdekli, hogyan fordíthatja életét egy pozitívabb irányba a gondolatok erejével, ajánljuk Louis L. Hay a youtube-on ingyenesen elérhető hangoskönyvét: Éld jól az életed MOST!

Világszerte rengeteg ember életét változtatta már meg a gondolkodási minták felülírása, reméljük Önnek is új nézőpontot ad majd a hangoskönyv meghallgatása! 

A negatív hírek és gonosz kommentek hatása a mentális egészségre

Napjainkban különösen nehéz elkerülni a negatív hírek, bulvár, pletykák és gonosz kommentek áradatát. Mindezek alattomosan rombolják a mentális egészségünket. A folyamatos negatív tartalmakkal való találkozás – legyen az a hírekben, a közösségi médiában vagy a pletykákon keresztül – állandó stresszt, aggodalmat és pesszimizmust kelt. Ráadásul a gonosz kommentek és a toxikus közösségek a saját önértékelésünket is aláássák.

Példa: Ha valaki folyamatosan a bulvárhírekben vagy a közösségi média kommentekben keres megnyugvást, egy idő után azt tapasztalhatja, hogy romlik a hangulata, növekszik az önbizalomhiánya, és még az egészségi állapotára is hatással van. Az ilyen típusú tartalmak ugyanis folyamatos stresszt, negatív gondolatokat ültetnek el az elmében.

Ehelyett fontos, hogy tudatosan válogassuk meg, milyen híreket fogyasztunk és milyen közösségekben veszünk részt. Ha elhatározzuk, hogy pozitív, inspiráló tartalmakra összpontosítunk, azzal nemcsak a gondolatainkat, hanem a mentális egészségünket is jobb irányba tereljük.

Hogyan állítsuk át a gondolkodásunkat pozitív irányba?

Az első lépés a tudatosság. Figyeljünk oda arra, hogy milyen gondolatok dominálnak bennünk nap mint nap.

A következő lépés pedig az, hogy tudatosan változtassunk rajtuk. Ha valami negatív történik, kérdezzük meg magunktól: „Hogyan tudnám ezt a helyzetet pozitívan látni?”

Példa: Ha valaki gonosz kommentet kap a közösségi médiában, ahelyett, hogy hagyná, hogy az elrontsa a napját, megpróbálhatja ezt a megjegyzést úgy kezelni, mint egy lehetőséget arra, hogy gyakorolja a belső nyugalmat és a kritikától való függetlenséget. Nem szabad belemenni a vitába, ne üljünk fel a provokációnak, elegánsan kapcsoljuk ki a facebookot és hallgassuk meg kedvenc zenénket vagy simogassuk meg a háziállatot.

Tony Robbins tanítása szerint: „Az élet nem az, ami megtörténik velünk, hanem az, ahogyan reagálunk arra, ami történik.”

Ez azt jelenti, hogy bármilyen helyzet is adódik, mi döntjük el, hogy miként reagálunk rá.

NATUR-L

Ha az ember lelkiismeretesen végigment a listán és megvan a pozitív hozzáállás, kevesebb rémhír és több élvezetes társalgás ismerőseinkkel, akkor lehet még azon gondolkodni, hogy mivel lehet még többet tenni a testi-lelki jólétért.

A friss elme csomagot úgy raktuk össze, hogy minden irányból a memóriát, hangulatot, idegeket támogassa.

  • Az ashwaganda – shilajit – ginzeng hármasa javítja a hangulatot, növeli az életerőt, oldja a szorongást.
  • A süngombával csodálatos eredményeket érhetünk el a szellem frissentartása érdekében. Serkenti az agyműködést, enyhíti a feledékenységet. Oldja a szorongást, depressziót, ingerlékenységet. 
  • A bélflóra egyensúlya nem csak emésztésünkre van áldásos hatással, hanem az immunrendszerre és a hangulatunkra, idegeinkre is, ebben segít a probiotikum mix. 

2023 © Natur-L | Minden jog fenntartva

A szöveg nem másolható!