Immunrendszerünk normális működése biztosítja, hogy szervezetünk egészséges működését. Zavara esetén felborul az egyensúly és kóros folyamatok indulnak be.
Immunrendszerünk tulajdonképpen egy védekező rendszer, amely szervezetünk belső önállóságának védelmére jött létre. Az a feladata, hogy felismerje és megsemmisítse a szervezetünkbe bekerülő idegen anyagokat. Immunrenszerünk összetevői:
- nyirokrendszerünk
- a vérben keringő fehérvérsejtek,
- kötőszöveti sejtek,
- egyes szerveink, pl. a csecsemőmirigy és a lép.
A cukorbetegség két csoportja közül az inzulinfüggő 1-es típust tekinthetjük autoimmun betegségnek, szemben a gyakoribb 2-es típusúval, amelyet egyáltalán hiszünk annak. Számtalan vizsgálat igazolta azt, hogy az ebben a betegségben szenvedő embereknek másként működik az immunrendszere. A legfrissebb kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a 2-es típusú cukorbetegek vérében olyan antitestek találhatók, melyek megtámadják a szervezet egyes fehérvérsejtjeit.
Bár mai tudásunk szerint a diabétesz nem gyengíti az immunrendszerünket, a magas vércukortartalomnak köszönhetően a baktériumok, a gombák és más élősködő mikroorganizmusok könnyen elszaporodnak a szervezetben. Emiatt elgyengül a cukorbetegek immunrendszere és nem tudja teljes mértékben megsemmisíteni a kórokozókat és beteg gyakrabban van kitéve különböző fertőzéseknek, gyulladásoknak, melyek lassan gyógyulnak és sokszor ismétlődnek.
Ezen az állapoton javíthatunk kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő diétával. Ha odafigyelünk és a normális értéken tartjuk vércukorszintünket, akkor lényegesen javulhat immunrendszerünk állapota.
Érdekesség, hogy a legtöbb gyógygomba erősíti az immunrendszert, sőt, van olyan is, amelyik segíti az egyenletes vércukorszint kialakulását (pl. gyapjas tintagomba). Diéta és testmozgás mellett érdemes kipróbálni a természetes étrendkiegészítőket is, ha az egészségünk védelmét tűzzük ki célul.
Cukorbetegséggel kapcsolatos cikkjeink
Hogyan erősíthetik a cukorbetegek az immunrendszerüket?
Immunrendszerünk normális működése biztosítja, hogy szervezetünk egészséges működését. Zavara esetén felborul az egyensúly és kóros folyamatok indulnak be. Immunrendszerünk tulajdonképpen egy védekező rendszer, amely szervezetünk
Inzulinrezisztencia tévhitek
Napjainkban az inzulinrezisztencia az egyik legsűrűbben előforduló egészségügyi probléma, ami tulajdonképpen egy anyagcserezavar. Noha nem új keletű a probléma, ennek ellenére sok tévhit él bennünk.
Mi az a béta-glükán?
A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A glükóz molekulák a beta-glükánban erős, stabil rostokat alkotnak, melyek arra hivatottak, hogy tartsák
Hogyan csökkenti a béta-glükán a koleszterint?
A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A gyógygombák részben a béta-glükánnak köszönhetik gyógyerejüket. Nézzük, hogyan segít az alacsonyabb koleszterinszint elérésében!
Hogyan segít a béta-glükán a vércukorszint szabályozásában?
A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A gyógygombák részben a béta-glükánnak köszönhetik gyógyerejüket. Nézzük, hogyan segít a vércukorszint szabályozásában! NATUR-L
Hogyan segíti a béta-glükán az emésztést?
A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A gyógygombák részben a béta-glükánnak köszönhetik gyógyerejüket. Nézzük, hogyan segít a vércukorszint szabályozásában! NATUR-L