A cukorbetegség diagnózisa sokak számára kezdetben megrendítő lehet, hiszen krónikus állapotról van szó, amely figyelmet és gondoskodást igényel. Azonban van egy másik megközelítés is: tekinthetünk rá úgy is, mint egy lehetőségre, amely segítséget nyújt az egészségesebb, teljesebb élet kialakításában. Az alternatív gyógymódok – beleértve a rendszeres mozgást, a gyógynövények erejét és az életmódváltást – sokat segíthetnek abban, hogy ezt az állapotot ne küzdelemként, hanem egy új életstílus inspiráló részének éljük meg.
1. Mozgás: Az inzulinérzékenység javítása és a vércukorszint stabilizálása
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb természetes eszköz a vércukorszint szabályozására. Ahogy mozgunk, izmaink több glükózt használnak fel, ami csökkenti a vércukorszintet és támogatja a sejtek inzulinérzékenységet.
A rendszeres mozgás nemcsak a vércukorszintre, hanem a szív- és érrendszeri egészségre, az anyagcserére és a mentális jólétre is pozitívan hat.
Hogyan kezdjünk neki?
Séta: A napi 30 perces, tempós séta már jelentősen hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához. Ha valaki túlsúlyos vagy idősebb, ez egy biztonságos és kíméletes mozgásforma. Ha még soha nem sétált rendszeresen, érdemes napi 10-15 perccel kezdeni, majd fokozatosan növelni az időtartamot. Például egy délutáni séta a szabadban, amikor a napfény serkenti a D-vitamin termelést, már egy egészséges napi rutin részévé válhat.
Kutyások előnyben, nekik ugye megkerülhetetlen a napi 1-3 rendszeres séta a friss levegőn.
Úszás és vízi torna: Az úszás ideális a túlsúlyos vagy ízületi problémákkal küzdő embereknek, mert a víz csökkenti az ízületekre nehezedő nyomást. Egy 30 perces úszás vagy vízi torna elegendő ahhoz, hogy a szív és az izmok átmozgatásával csökkentsük a vércukorszintet. Az uszodák gyakran kínálnak csoportos vízi tornát, ami szintén segíthet abban, hogy társaságban mozogjunk, így élvezetesebbé válik a testmozgás.
Tai chi, jóga és chikung: Az alacsony intenzitású mozgásformák, mint a tai chi és a jóga, nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is támogatják a cukorbetegséggel élőket. A tai chi például lassú, kontrollált mozdulatokat alkalmaz, amelyek elősegítik az egyensúlyérzék javítását és csökkentik a stresszt. Ezek a mozgásformák segítenek megnyugtatni az elmét, stabilizálni a vércukorszintet, és csökkentik a kortizol szintjét, amely magas vércukorszinthez vezethet.
Youtube-on ingyenesen elsajátíthatóak az alapmozdulatok, magyarul is rengeteg ingyenes 20-40 perces videót lehet elérni, amit kényelmesen, otthon, naponta elvégezve eszméletlen sokat tehetünk a jóllétünkért.
2. Az egészségtudatosság felépítése és a lelki egészség támogatása
A cukorbetegség nemcsak fizikai, hanem lelki szempontból is változtatásokat kívánhat. Az állapot arra emlékeztet, hogy figyeljünk jobban magunkra, és alakítsunk ki olyan szokásokat, amelyek nemcsak a vércukorszintet, hanem az általános közérzetet is javítják.
Stresszkezelés A stressz és a vércukorszint szorosan összefügg. A stresszhormonok, mint a kortizol, emelik a vércukorszintet, ezért fontos olyan technikákat alkalmazni, amelyek segítenek csökkenteni a stresszt. Az egyszerű légzőgyakorlatok – például a mély hasi légzés vagy a váltott orrlyukú légzés – azonnal csökkenthetik a stresszt és ellazíthatják az idegrendszert. Az esti meditáció vagy egy forró fürdő a nap végén szintén segíthet a relaxációban.
Kapcsolódás és társas támogatás A társas kapcsolatok fenntartása és erősítése fontos szerepet játszik az egészségünkben. A barátokkal és családdal töltött idő pozitívan hat az érzelmi és mentális egészségre, ami közvetve a vércukorszintre is hatással van. A közösségi élmények, például egy csoportos séta vagy egy jógaóra során tapasztalt összetartozás érzése növeli a boldogsághormonok szintjét, ami csökkentheti a vércukorszint emelkedését.
Az érzelmi rugalmasság fejlesztése Az élet kihívásai elkerülhetetlenek, de a megküzdési képességünket fejleszthetjük. Olyan tevékenységek, amelyek örömet okoznak – például festés, zenehallgatás vagy egy hobbi űzése – segíthetnek, hogy az élet cukorbetegségtől függetlenül teljesebb és boldogabb legyen. Az érzelmi rugalmasság fejlesztésével könnyebben kezelhetjük a cukorbetegséghez kapcsolódó kihívásokat is.
3. Gyógynövények: természetes támogatás a vércukorszint szabályozásához
A gyógynövények hatékony kiegészítői lehetnek a cukorbetegség kezelésének, mivel természetes módon segíthetnek a vércukorszint szabályozásában, az inzulinérzékenység javításában és az anyagcsere támogatásában.
Fahéj: Tanulmányok kimutatták, hogy napi 1-2 teáskanál fahéj fogyasztása elősegítheti a vércukorszint csökkentését azáltal, hogy fokozza az inzulinérzékenységet.
Görögszéna: A görögszéna magas rosttartalma miatt lassítja a cukrok felszívódását, ami hozzájárul a vércukorszint stabilitásához. Kiváló reggeli kiegészítő, akár magában, akár porított formában, például a zabkásához keverve.
Béta-glükán tartalmú ételek: A béta-glükán oldható rost, amely megtalálható például a zabban és az árpában. Ezek az oldható rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását, így a vércukorszint emelkedése mérsékeltebb lesz étkezések után. Egy tál zabkása például kiváló reggeli lehet cukorbetegek számára, mivel hosszabb ideig biztosít energiát és lassítja a glükóz felszabadulását a véráramba.
A vércukorszint őre: a gyapjas tintagomba
A hazánkban is termő gyapjas tintagomba mondhatni, hogy a gyógygombák közt a vércukor problémákra “specializálódott”.
Amellett, hogy lassítja a cukor véráramba kerülését, és érzékenyíti a sejteket az inzulin hatékony felvételére, védi a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit is. Ezzel a hármas funckióval teljeskörű segítséget nyújthat inzulinreziszencia vagy 2-es típusú cukorbetegség esetén.
A gyapjas tintagombát napi 1 vagy 2 alkalommal érdemes fogyasztani, hogy a nap folyamán kifejtse hatását. Maga a gomba fogyasztása nehézkes lenne, hiszen senkisem fog napi 2x gombát sütni, ráadásul a tintagombának sajátossága, hogy csak teljesen friss állapotában ehető. Marad tehát a kapszula vagy por formátum.
Amire figyelni kell a megfelelő termék kiválasztásánál, az a hatóanyag mennyisége. Az olcsó termékek (2000 Ft körül) általában őrlemények, ami azt jelenti, hogy a napi szükséges hatóanyagot 6-8 kapszula biztosítja. Így az olcsónak hitt 60 darabos kiszerelésről gyorsan kiderül, hogy összesen 10 napra elegendő.
A magas hatóanyagtartalmú (50% poliszacharid tartalom), minőségi kapszula lehet, hogy első ránézésre drágábbnak tűnik, de ha belegondolunk, hogy a 60 darab 30-60 napra elég, akkor látszik, hogy valójában sokkal inkább pénzünknél maradunk ezzel a választással.
November 14. Diabétesz Világnap!
Ebből az alkalomból novemberben kedvezményesen próbálhatja ki Ön is a tintagombát. Nézze meg ajánlatunkat az alábbi képre kattintva! 👇