A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A gyógygombák részben a béta-glükánnak köszönhetik gyógyerejüket. Nézzük, hogyan segít az alacsonyabb koleszterinszint elérésében!
A béta-glükán csökkenti az LDL koleszterin szintjét, így csökkentve a szívbetegségek kockázatát. A béta-glükán 3 oldalról is harcol a rossz koleszterin ellen:
– lassítja a koleszterin véráramba kerülését
– arra készteti a májat, hogy a már véráramban lévő koleszterin egy részét vonja el onnan.
– a koleszterin májban való termelődésére is hatással van.
Mi az a koleszterin és tényleg olyan rossz, mint mondják?
A koleszterin egy zsírszerű anyag, ami a véráramban kering és a májban termelődik. Fontos szerepet játszik a testben. A szervezet számos élettani folyamatában részt vesz, például a sejtfalak felépítésében, az idegi és hormonrendszer működésében, valamint az emésztésben.
Nem minden koleszterin rossz, de az LDL koleszterin az érfalakra letapadva szűkíti az erek átmérőjét, magas vérnyomást, érszűkületet és érelmeszesedést okozva, ezzel növeli a szívinfarktus kockázatát.
Hogy veszi fel a harcot a béta-glükán a koleszterin ellen?
- A béta-glükán az emésztőszervrendszerbe jutva az epesavakhoz csatlakozik. Az epesavat a máj termeli, és a zsírok lebontása a feladata. Amikor a béta-glükán az epesavhoz csatlakozik, egy zselé szerű anyag képződik, ami lelassítja a koleszterin és egyéb zsírok véráramba kerülését.
- Mivel a béta-glükán leköti az epesavakat, a májnak még több epesavat kell termelnie. Ehhez a művelethez a májnak koleszterinre van szüksége, amit a véráramból szerez. Így nemcsakhogy az új koleszterin nem tud bekerülni a véráramba, de a már benne keringő koleszterin szintje is lecsökken.
- És itt még nincs vége. A béta-glükán egy olyan enzim termelésére is hatással van, aminek a koleszterin szintézisben van szerepe. A béta-glükán bizonyos mértékig képes gátolni a HMG-CoA reduktáz nevű enzim aktivitását, amely részt vesz a koleszterin szintézisében a májban. Ennek az enzimnek a gátlásával a béta-glükán csökkenti a máj által termelt koleszterin mennyiségét.
Már csak egy kérdés maradt: miben van béta-glükán? Hogyan tudjuk biztosítani, hogy szervezetünk hozzájut ehhez a fantasztikus egészségjavító komponenshez?
A gyógygombák nagyrésze tartalmaz béta-glükánt. Azért érdemes gyógygomba formájában fogyasztani, mert így további jótékony hatásokat élvezhetünk. De mik is ezek a gyógygombák?
Ganoderma >> – a jó közérzetért
Süngomba >> – a szellemi frissességért
Gyapjas tintagomba >> – az egészséges vércukorszintért
Kínai hernyógomba >> – energetizáló, élénkítő
Bokrosgomba >> – az erős csontokért
Shiitake gomba >> – a tápanyaggazdag koleszterincsökkentő
Patkónyelv gomba >> – a legnagyobb bajban is segít
Hamvaskéreg gomba >> – a fagyos észak gyógygombája