A béta-glükán bizonyos növények vagy gombák sejtfalában megtalálható összetett cukor (poliszaharid). A glükóz molekulák a beta-glükánban erős, stabil rostokat alkotnak, melyek arra hivatottak, hogy tartsák a sejt falát. Ez a stabil molekula-összekapcsolódás a titka annak, hogy miért hordoz ennyi egészségügyi előnyt a fogyasztása.
Megtalálható a zabban, árpában, élesztőben, bizonyos gombákban és algákban.
A béta-glükán 5 áldásos hatása szervezetünkre
A béta-glükán úgy támogatja az immunrendszert, hogy aktiválja az olyan immunsejteket, mint a makrofágok, természetes ölősejtek és a neutrofilek.
A makrofágok valójában fehérvérsejtek, feladatuk, hogy bekebelezzék és megemésszék az testünk számára idegen betolakodókat (vírusok, baktériumok és egyéb kórokózók), valamint az elhalt sejteket is eltakarítják a szervezetből.
Az immunrendszer egyik legfontosabb harcosai az ölősejtek. Ezek is fehérvérsejtek, az a feladatuk, hogy azonosítsák és megöljék a szervezetben keringő abnormális és beteg sejteket. Vírusfertőzés esetén például az ölősejteknek nem szükséges korábbi találkozás az adott vírussal, egyszerűen csak a fertőzött sejtek jeleiből érzékelik, hogy baj van a sejttel és megölik azt. Ugyanígy működnek rákos sejtek esetén is.
A neutrofilek a makrofákoghoz hasonló fehérvérsejtek, ők enzimek segítségével bontják le a vírusokat, baktériumokat és egyéb kórokozókat.
A saját immunrendszerünk a létező leghatékonyabb védekezési mechanizmus a betegségek ellen, nagyon fontos, hogy támogassuk, erősítsük, mert szó szerint minden bajtól megvéd bennünket.
Hogyan hat a béta-glükán az immunrendszerre? A béta-glükán elfogyasztása után a makrofágokhoz kötődik, ami események láncreakcióját váltja ki és fent említett immunsejtek aktiválásához vezet. Az aktiválás után az immunsejtek hatékonyabban képesek felismerni és eltávolítani a szervezetben lévő idegen anyagokat.
A béta-glükán serkenti a citokinek termelését is, amelyek kémiai hírvivők és segítik az immunválasz koordinálását. A citokinek jelzik az immunsejteknek, hogy a szervezetben hol található fertőzés vagy gyulladás, majd a fehérvérsejtek odaáramlanak és leszámolnak a kórokozókkal.
Összességében elmondható, hogy a béta-glükán az immunsejtek aktiválásával és a citokinek termelésével nagyban elősegíti a szervezet fertőzések és betegségek elleni természetes harcát.
A béta-glükán csökkenti az LDL koleszterin szintjét, így csökkentve a szívbetegségek kockázatát. A béta-glükán 3 oldalról is harcol a rossz koleszterin ellen:
– lassítja a koleszterin véráramba kerülését
– arra készteti a májat, hogy a már véráramban lévő koleszterin egy részét vonja el onnan.
– a koleszterin májban való termelődésére is hatással van.
Részletesen:
- A béta-glükán az emésztőszervrendszerbe jutva az epesavakhoz csatlakozik. Az epesavat a máj termeli, és a zsírok lebontása a feladata. Amikor a béta-glükán az epesavhoz csatlakozik, egy zselé szerű anyag képződik, ami lelassítja a koleszterin és egyéb zsírok véráramba kerülését.
- Mivel a béta-glükán leköti az epesavakat, a májnak még több epesavat kell termelnie. Ehhez a művelethez a májnak koleszterinre van szüksége, amit a véráramból szerez. Így nemcsakhogy az új koleszterin nem tud bekerülni a véráramba, de a már benne keringő koleszterin szintje is lecsökken.
- És itt még nincs vége. A béta-glükán egy olyan enzim termelésére is hatással van, aminek a koleszterin szintézisben van szerepe. A béta-glükán bizonyos mértékig képes gátolni a HMG-CoA reduktáz nevű enzim aktivitását, amely részt vesz a koleszterin szintézisében a májban. Ennek az enzimnek a gátlásával a béta-glükán csökkenti a máj által termelt koleszterin mennyiségét.
A béta-glükán segít a vércukorszint szabályozásában, ami nagy segítség a diabétesszel, pre-diabétesszel (IR) élő embereknek. A béta-glükán lassítja a szénhidrátok felszívódását az emésztőszervrendszerben. Az elfogyasztott szénhidrátot glükózzá bontja a szervezetünk, ami gyorsan a véráramba kerül. A cukorbetegek (és inzulinrezisztensek) vércukorszintje ilyenkor hirtelen megemelkedik, mert az sejtek és az inzulin nem tudnak egymással megfelelően kommunikálni, az inzulin nem tudja bevinni a sejtbe a glükózmolekulát, a cukor (glükóz) tehát szabadon áramlik a vérben.
Ez az állapot egyrészt azonnali rosszul létet okoz, másrészt a tartósan magas vércukorszint roncsolja a sejteket, szöveteket, szerveket.
A béta-glükán abban segít, hogy egy zselé szerű anyaggá válik az emésztőszervrendszerben, ami lassítja a glükóz véráramba kerülését. A lassítás megelőzi a kiugró vércukor értékeket és egy jóval stabilabb vércukorszintet eredményez.
A béta-glükán egy másik területen is segíti a szervezetet. Serkentheti a GLP-1 nevű hormon termelődését, amely részt vesz az inzulin kiválasztásában és a glükóz szabályozásában. A GLP-1 elősegíti az inzulinérzékenységet, ami javítja a sejtek glükózfelvételét és csökkentheti a vércukorszintet.
A béta-glükán sok áldásos tulajdonsága mellett prebiotikum is, tehát megfelelő táplálékot biztosít a beleinkben élő jó baktériumoknak.
A rossz baktériumok (és gombák, mint a candida) egyszerű cukrokkal táplálkoznak, amit alkoholból, édességekből, kristálycukorból, fehér lisztből bont a szervezetünk.
A jó baktériumok az összetettebb cukrokat kedvelik, mint amilyen a béta-glükán is. A prebiotikumok valójában emészthetetlen rostok, amelyek elősegítik a jótékony baktériumok növekedését és aktivitását a bélben. Ezek a baktériumok nélkülözhetetlenek a bélrendszer egészségének megőrzésében. A bélrendszer egészsége visszahat az idegrendszerre, agyi funkciókra és az immunrendszerre is.
A béta-glükán elfogyasztása után eljut a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok fermentálják. Ez a fermentációs folyamat rövid láncú zsírsavakat termel, amelyek fontos tápanyagok a vastagbelet bélelő sejtek számára. A zsírsavak segítenek csökkenteni a bélgyulladást és támogatják a hasznos baktériumok szaporodását.
A béta-glükánról kimutatták, hogy serkenti bizonyos jótékony baktériumok növekedését, mint például a Bifidobacterium és a Lactobacillus, amelyek fontosak a bél egészsége szempontjából. Ezek a jótékony baktériumok javíthatják az emésztést, fokozhatják a tápanyagok felszívódását és erősíthetik az immunrendszert.
Azzal, hogy a béta-glükán stimulálja az immunsejteket, nem csak az immunrendszert támogatja, hanem a rákos sejtek és a gyulladások elleni küzdelmet is.
A túlzott immunműködés gyulladást generálhat a szervezetben, viszont a béta-glükán segít az immunválaszok megfelelő szabályozásában. Elősegíti a gyulladásgátló citokinek, például az IL-10 termelését, miközben csökkenti a gyulladást felobbantó citokinek, például az IL-6 és a TNF-alfa termelését. Így segít egyensúlyban tartani az immunválaszt és csökkenteni a gyulladást.
Ezenkívül a béta-glükán közvetlenül gátolja a gyulladásos molekulák, például a prosztaglandinok és a leukotriének termelődését, amelyek részt vesznek a gyulladásos válaszban.
Azzal, hogy a béta-glükán csökkenti a gyulladást a szervezetben, jótékony hatással van számos egészségügyi állapotra, beleértve az allergiát, asztmát, ízületi gyulladást és gyulladásos bélbetegséget.
Már csak egy kérdés maradt: miben van béta-glükán? Hogyan tudjuk biztosítani, hogy szervezetünk hozzájut ehhez a fantasztikus egészségjavító komponenshez?
A gyógygombák nagyrésze tartalmaz béta-glükánt. Azért érdemes gyógygomba formájában fogyasztani, mert így további jótékony hatásokat élvezhetünk. De mik is ezek a gyógygombák?
Ganoderma >> – a jó közérzetért
Süngomba >> – a szellemi frissességért
Gyapjas tintagomba >> – az egészséges vércukorszintért
Kínai hernyógomba >> – energetizáló, élénkítő
Bokrosgomba >> – az erős csontokért
Shiitake gomba >> – a tápanyaggazdag koleszterincsökkentő
Patkónyelv gomba >> – a legnagyobb bajban is segít
Hamvaskéreg gomba >> – a fagyos észak gyógygombája